WeCreativez WhatsApp Support
Tüp Bebek Tedavisi hakkında tüm merak ettiklerinizi anında bize ulaştırabilirsiniz.
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Aşılama (İnseminasyon)

Sperm Arama TESA, TESE
Ekim 14, 2017
Varikosel
Ekim 14, 2017

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama kısırlık tedavilerinde ilk uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir.

Kısırlık Latince adı ‘artificial insemination’ demektir.Aşılama yöntemi kadına verilen hap ya da iğnelerle her ay kendiliğinden oluşan bir adet yumurtanın sayısı iki ya da üçe çıkarılırken, erkeğin spermleri de özel bazı yöntemlerle yıkanıp hazırlanır.

Erkekten alınan spermlerin hareketli olanları küçük bir hacimde yoğunlaştırılmış olur.Kadına verilecek çatlama iğneleri ile yumurtaların çatlama zamanı da ayarlanarak hazırlanmış olan spermler rahim içersine özel bir plastik kanül yardımıyla bırakılır ve rahim içerine bırakılan spermlerin en hareketli olanlarının kadın yumurtasına ulaşmaları beklenilir.

Aşılama işlemi için kadında en az bir kanalın/tüpün açık olması şarttır. Dolayısıyla aşılama işleminden önce rahim filmi çekilmesi gereklidir.

Eğer erkeğin spermlerinin sayı ve hareketi çok düşük ise aşılamadan beklenecek fayda çok azdır.Bu sayı ve hareket konusunda tam bir fikir birliği olmasa da genellikle kabul gören görüş erkeğin spermlerine yıkama işlemi uygulandıktan sonra ileri doğru hareketli sperm oranının en az mlde 1 milyonun üstünde olması gerektiğidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı 

Operatör Doktor Soner Doğanyılmaz

Tüp Bebek Uzmanı İnfertilite

Ataşehir İstanbul  

gebelik, jinekoloji, ataşehir, istanbul, infertilite, kadın,doğum,sezaryen, myom, kist, polip, hsg, histeroskopi, hamile, ultrason

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

Comments are closed.