WeCreativez WhatsApp Support
Tüp Bebek Tedavisi hakkında tüm merak ettiklerinizi anında bize ulaştırabilirsiniz.
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Düzensiz Kanama

Endometriosis
Ekim 15, 2017
Dış Organlarda Sivilce ve Acı
Ekim 15, 2017

Düzensiz Kanama

Adet kanamalarının düzensiz olması kadınlarda nadir olmayan bir durumdur. Çoğu kez neden hormonal düzensizliklerdir. Bunlara disfonksiyonel kanama adı verilir. Bazı durumlarda ise organik nedenler adı verilen hastalıklar söz konusudur. Bu nedenlerin başlıcaları myomlar, polipler ve enfeksiyonlardır.

Teşhiste öncelikle iyi bir öykü alınması, ardından detaylı bir ultrasonografi yapılması gerekir. Ultrasonografide rahim iç zarı kalınlığı, rahimde olabilecek kitleler, yumurtalık kistleri dikkatle değerlendirilir.

Hormonal nedenlerden şüphelenilen durumlarda detaylı hormonal inceleme yapılması uygundur. Hipofiz bezi-Tiroid bezi-Böbreküstü bezi-yumurtalıklar değerlendirilmeli, FSH-LH-E2-Progesteron-TSH-T3-T4-Prolaktin-Testesteron-17hidroksiProgesteron-DHEAS hormonlarından gerekli olduğu düşünülenler baktırılmalıdır.

Adet düzensizliği olan genç kadınlarda sadece izlem yeterlidir. Uygun koşullarda, bazen hormonal tedavi de gündeme gelebilir. Ancak kanamanın aşırı olması, kan düşüklüğüne neden olması veya uzun sürmesi halinde teşhis kürtajı yapılması uygundur. Bu işlemin bir diğer faydası kanamaya kaynak olan rahim iç zarı kürtaj ile temizlendiği için kanamanın işlemden hemen sonra durması veya lekelenme şekline dönüşmesidir.

İleri yaşlarda olan kanamalarda ise teşhis kürtajının daha sık kullanılması uygundur. Bu yaşlarda polip, myom görülme sıklığı artmıştır. Rahim iç zar kalınlığında artış olması bu tür hastalıkların görülme olasılığını arttırır. Alınan parça raporundaki tanıya göre, yapılmış olan tedavinin yeterli olup olmadığına karar verilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı 

Kadın Doğum Uzmanı Soner Doğanyılmaz

Tüp Bebek Uzmanı İnfertilite

Küçükbakkalköy Ataşehir Anadolu Yakası İstanbul   

Randevu 0505 984 1111 0216 606 4228 Faks 0216 6061864  

Instagram:drsonerdoganyilmaz Facebook: drsonerdoganyilmaz   

gebelik, jinekoloji, ataşehir, istanbul, infertilite, kadın,doğum,sezaryen, myom, kist, polip, hsg, histeroskopi, hamile, ultrason,Kadın Doğum, Hamilelik Takibi, Jinekolojik Takip, Tüp Bebek, Aşılama, Çocuk İstemi, Yumurta Takibi, RIA Takılması, Smear, HPV, Myom, Over Kisti, Ataşehir

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

Comments are closed.